Cyberprzestępcy wykorzystują śmierć Osamy Bin Ladena

Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL informuje, że zainteresowanie informacjami o śmierci Osamy Bin Ladena, jest wykorzystywane przez cyberprzestępców do rozsyłania specjalnie spreparowanych wiadomości e-mail mających na celu zainfekowanie i w wielu przypadkach przejęcie kontroli nad komputerem odbiorcy.

Istnieje również zagrożenie związane z możliwością tworzenia stron zawierających szkodliwy kod lub infekujących złośliwym oprogramowaniem. Strony te mogą być indeksowane na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach internetowych co może skutkować masowym zarażaniem komputerów osób szukających najnowszych informacji związanych z przedmiotowym zdarzeniem.


Zalecenia:
W związku z opisaną możliwością wykorzystania bieżących, budzących ogólne zainteresowanie, wydarzeń do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, wszystkim użytkownikom sieci Internet zaleca się:

  • szczególną uwagę podczas przeglądania poczty elektronicznej, korzystania z serwisów wyszukiwawczych i społecznościowych;
  • nie otwieranie odnośników w otrzymanych wiadomościach na portalach społecznościowych od obcych osób;
  • należy dokładne zapoznawać się ze wstępną treścią wyszukanych witryn udostępnianą w wynikach generowanych przez przedmiotowe serwisy.

Ponadto zespół CERT.GOV.PL zaleca zapoznanie się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu dostępnymi na stronie www.surfujbezpiecznie.pl.

Ocena: 3/5 (4)
A
A+
A++
Drukuj
PDF

Tagi