Cyberprzestępcy wykorzystują tragedię w Moskwie

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL informuje, że tragedia związana z atakiem bombowym na lotnisku Domodiedowo w Moskwie wykorzystywana jest między innymi do rozsyłania poczty internetowej zawierającej złośliwe oprogramowanie.

CERT.GOV.PL uzyskał informacje na temat poczty email rozsyłanej m.in. z kont założonych na serwisie gmail posiadających w tytule odniesienia do tragedii w Moskwie, zawierającej niebezpieczne załączniki w plikach pdf, których otwarcie może doprowadzić do zainfekowania systemu.

Istnieje równiez zagrożenie związane z możliwością tworzenia stron zawierających szkodliwy kod lub infekujących złośliwym oprogramowaniem.
Strony te mogą być indeksowane na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach internetowych co może skutkować masowym zarażaniem komputerów osób szukających najnowszych informacji związanych z przedmiotowym zdarzeniem.

Zalecenia:
W związku z opisaną możliwością wykorzystania bieżących, budzących ogólne zainteresowanie, wydarzeń do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, wszystkim użytkownikom sieci Internet zaleca się szczególną uwagę podczas przeglądania poczty elektronicznej i korzystania z serwisów wyszukiwawczych. W szczególności należy dokładne zapoznawać się ze wstępną treścią wyszukanych witryn udostępnianą w wynikach generowanych przez przedmiotowe serwisy.
Ponadto zespół CERT.GOV.PL zaleca zapoznanie się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu dostępnymi na stronie www.surfujbezpiecznie.pl.

Użytkownicy, którzy otrzymali wyżej wymienioną wiadomość proszeni są o kontakt z zespołem CERT.GOV.PL.

Ocena: 3/5 (14)
A
A+
A++
Drukuj
PDF

Tagi